MATE - selge mõistuse jook

Autor: Kerttu Soans
Allikas: Vahur Kell

Teelettides müüakse musta, rohelise ja punase tee kõrval helerohelist lehepudi, kergelt suitsulõhnalist mate`d. Pühendunud ütlevad, et joovad seda iga päev väikeste sõõmudega hommikust õhtuni, sest sellel olla vastavalt valmistamisele kas ergutav või rahustav toime. Teadjad kinnitavad, et mate`st ehk paraguai teest valmistatud jook vähendab isu, rahustab närve, pikaajalisel tarbimisel parandab südame ja seedeelundite tegevust, laiendab veresoonkonda, parandab mälu ja tugevdab närvisüsteemi. Uurisin Teemaja teemeistritelt, mis imejook see mate on ja kuidas oleks seda õige valmistada ja juua. Ja… nüüd on ka minust saanud mate-usku pühendunu.

Mate on pärit Lõuna-Ameerikast, kus teda juuakse igal pool ja pidevalt. Võiks öelda, et mate on Argentiinas, Brasiilias, Uruguais, Paraguais ja Tsiilis rahvuslik jook. Mate puu lehtede omadused avastasid indiaanlased ja nüüdseks on sellest valmistatav jook pisitasa levinud ka Euroopasse. Aeglaselt, aga kindlalt. Mate sisaldab rauda, mineraale, B1, B2, C ja E vitamiini. Eriti rikkalikult on mate´s magneesiumi ja kaltsiumi.

Mate taim annab välja palju kvaliteetset teed, mistõttu ühe tõmmisega võib veeta terve päeva. Pikemaajalisel seismisel hakkab see nagu teisedki taimeteed käärima, korralikult suletuna võib aga säilida ka kuni kaks ööpäeva. Mate`d võib juua nii kuumalt kui külmalt, nii kohe, peale vee pealevalamist kui hiljem. Kui juua mate`d külmalt, siis võib valmisjooki lisada ka jääd, tilgutada juurde sidruni- või apelsinimahla - selline tee kustutab silmapilkselt janu, peletab väsimuse, sobib hästi peale füüsilist või vaimset pingutust. Kuum mate mõjub samuti ergutavalt, mee või karamellsuhkru lisamisel on see hea talvejook, peletades väsimuse kõrval ka külma ja pannes pimedal sügisel inimeses paistma päikese. Kui lasta mate`l tõmmata üle kümne minuti, on joogi mõju rahustav, tasakaalustav. Milline just, võite ette kujutada, kui meenutate Ladina-Ameerika filmidest nähtud sealsete kohalike vanameeste kõigutamatut rahu ja nagu igavesi maailmaasju jagavat leebet pilku, milles plingib valmisoleku tuluke vajadusel kohe oma meelseisundit muuta. Ja nii see on: mate annab võimaluse päeva alustada ja päeva lõpetada: hommikul ergutavat, õhtul rahustavat valmistamisviisi järgides. Kes soovib saada õiget jooki, peab seda kindlasti valmistama just mate joomiseks mõeldud "elusas anumas" - pudelkõrvitsast valmistatud metalläärega nõus, kalebassis ja jooma metallist kõrre ehk bombillaga. "Tavalise tee" meetodil kruusis valmistatud mate`l on ehk vaid kümnendik eelpool loetletud omadustest.

Teemajas korraldatakse teisipäeviti mate-valmistamise õhtuid, kus teemeistrid tutvustavad nii taime päritolu, ajalugu kui valmistamisviise. Meistri käte all valmib tõeline energiapomm, mille mõju saab koha peal kohe tunda. Mate ei vaja n.-ö peiteperioodi, hoo ja selguse tulva on tunda kohe, ühekordse joomise mõju kestab nagu teetaimest valmistatud teegi puhul viis-kuus tundi. See jook on hea liitlane pingelist tööd tegevale inimesele - kindlasti leiavad firmajuhid õige pea, et pakkudes oma töötajatele mate`d saavad nad neilt kuulda huvitavamaid ideid ja näha sirgjoonelisemat tegutsemist.

Teemeister Vahur Kell soovitab mate`sse kiindujal mitte unustada mõõdukuse printsiipi, sest nii nagu kõige muu puhul tuleb ka mate puhul parema tulemuse nimel silmas pidada, et ei kasutaks seda rohkem, kui tarvis. Kalebass ja bombilla on võrdväärsed mate`taimega ja neisse tuleb suhtuda austusega. Enne õige joogi saamist tuleb lasta esimesel tõmmisel 12 tundi kalebassis seista, et kuivatatud kõrvitsa sisemised seinad teega harjuksid. Esimest teed ei jooda. Mate kodumaal interpreteeritakse kalebassi kui maailmaruumi, mis on meie jaoks avanenud. Kunagi ei puudutata anumat seest sõrmega, peale pesemist pannakse see lihtsalt nõrguma. Kui kalebass "haigestub", hakkab hallitama, tuleb teda ka ravida mate`ga, lastes sel kaks ööpäeva nõus olla.

Hea joogi valmistamiseks täidetakse kalebass ühe kolmandiku kuni poole võrra mate`puruga ja selles ulatuses valatakse peale külm vesi. Kui puru on püreeks muutunud, valatakse peale kord keema tõusnud vesi, mille temperatuur on langenud 70-80 kraadini. Ega palju kuumemalt seda juua saakski, sest metallkõrs võimendab nii maitse- kui kuumaaistingut. Teemeister ütleb, et mate`t võib teha ka täiesti külmast veest. Siis tuleb sel kauem tõmmata lasta. Mate`d on nii läbipestud kui läbipesemata kujul, viimasel on tugevam maitse ja toime. Väärikaid ja püsivaid väikerahvaid on ikka iseloomustanud suutlikkus leida ja endasse sulandada maailmas pakutava hea kõige paremaid külgi, võttes need omaks ettevaatlikult, tasa ja targu. Ka eelistab meie inimene paberilt loetu asemel iseenda kogemust. Nii et: jooge kord õigesti valmistatud mate`d ja Teie niigi selge mõistus muutub veel selgemaks!